Nieśmiałość jest jednym z poważniejszych problemów, z którymi borykają się nie tylko dzieci, ale również młodzież, a nawet osoby dorosłe. Szczególnie w przypadku ludzi młodych, problem ten jest bardzo powszechny. Wielu nastolatków ma problemy z nawiązywaniem nowych znajomości, występami publicznymi, wypowiedziami na forum klasy, itp.

W dzieciństwie, praktycznie każdy śpiewał, tańczył, biegał nago czy też śmiał się z różnych rzeczy, a nawet bez konkretnego powodu i nie było problemu z tym czy zachowania te są obserwowane przez innych ludzi. Wraz z upływem czasu dorośli uświadamiają dziecku co wolno, a czego nie wolno robić. Okazuje się, że po latach u osób młodych pojawia się nieśmiałość, której objawy mogą być na przykład takie, jak:

• uczucie zakłopotania po wejściu do pokoju pełnego nowych osób,
• problem z nawiązywaniem rozmów z ludźmi, którzy chcą nas poznać,
• strach przed podejściem i porozmawianiem z osobą, którą chcemy poznać.

Sytuacje te są dobrze znane wielu młodym osobom. Warto postarać się przezwyciężyć nieśmiałość, która może mieć negatywny wpływ na życie nastolatka w przyszłości.

Kilka praktycznych rad

Jeśli jesteś osobą młodą i nieśmiałą to podstawową sprawą jest poznanie własnej nieśmiałości. Określ w jakich sytuacjach czujesz się niepewnie, jakie są Twoje reakcje i myśli. Jeśli dobrze poznasz swój problem, wówczas łatwiej będzie Ci z nim walczyć.

Istotną sprawą jest wypisanie swoich własnych atutów i dziedzin, w których czujesz się dobrze. Dzięki temu możesz się na nich skupiać, a to sprawi, że zwiększysz własne poczucie wartości, które jest istotne w walce z nieśmiałością. Warto zmienić swoje podejście i nie myśleć o sobie jak o osobie nieśmiałej.

Często nieśmiałość wynika z doświadczeń z przeszłości czy też lęków przed porażkami. Musisz sobie uświadomić, że każdy ponosi jakieś porażki, a mimo to próbuje coś robić dalej i nie zamyka się w sobie. Ewentualne porażki powinny być traktowane nie jako straszne przeżycia tylko jako lekcje, z których można wyciągnąć pozytywne wnioski. Innymi słowy, należy zrezygnować z perfekcjonizmu i zaakceptować możliwość porażki.

Inne istotne metody to nawiązywanie kontaktów z nieznajomymi (np. poprzez krótkie pogawędki w sklepie, itp.), dołączenie do grupy ludzi mających podobne zainteresowania, itp. Podczas rozmów należy słuchać i pytać o rzeczy, które nas interesują. Istotne jest też wyrażanie swojego zdania i nieunikanie trudnych sytuacji, które mogą przytrafić się każdemu.

Do innych metod można zaliczyć utrzymywanie kontaktu wzrokowego podczas rozmowy, słuchanie motywującej muzyki, itp. Generalnie istotną sprawą jest cieszenie się nawet z małych sukcesów, dzięki którym krok po kroku może udać się przezwyciężyć nieśmiałość. Dobrym pomysłem jest też zapisywanie swoich sukcesów, ponieważ będzie stanowić to świetną motywację do osiągania kolejnych. W ten sposób można skutecznie przezwyciężyć nieśmiałość w szkole, w gronie znajomych oraz innych grupach ludzi. Wypowiedzi w klasie oraz występy publiczne przestaną być problemem.